苏联建筑:奢侈酒店

今天有帖子讨论了中国建筑中瓷砖和塑料的使用令人恶心的现象,我发现,在很多苏联、俄国的建筑中我都能找到这种特征。那个楼主说,中国建筑比苏联的还差,我稍微有点不同意,因为虽然两个都是垃圾,但中国丑陋的地方是外观,在内部装修上俄国的更丑陋一点。
今天被用来作示例的,是1950年代建立的Советская酒店,它的内部装修是苏联奢侈风格的代表,一般苏联人接触不到,是专门用来接待外宾的。你们是否觉得它放在中国也显得丑陋无比?但是这个酒店收取100美元一天,这是不可理喻的。
有葱油说波兰语吗?我会简略地介绍一下这个酒店的历史在波兰语,这是没关系的如果你看不懂,因为信息主要是从维基百科的俄语界面被我学会的。
W lipcu 1896 roku hotel Jar zmienił właściciela i trafił w ręce byłego kelnera Aleksieja Akimowicza Sudakowa. W 1910 roku Sudakow zlecił architektowi Adolfowi Erichsonowi wzniesienie nowego budynku w stylu secesyjnym. Wewnątrz znalazły się Wielka i Mała Sala, loża cesarska oraz biura. Restauracja szybko stała się popularnym miejscem wśród rosyjskiej elity, gościł w niej wiele znanych osobistości, w tym Savva Morozov, Plevako, Czechow, Kuprin, Gorki, Chaliapin i Rasputin.
Po rewolucji październikowej restauracja została zamknięta, ale w okresie NEP-u przez pewien czas działała w budynku restauracja. Później pełnił on funkcję kina, sali gimnastycznej dla żołnierzy Armii Czerwonej, szpitala, a także zaplecza produkcyjnego dla Studia Filmowego Mieżrabpom-Rus. W 1952 roku, na polecenie Józefa Stalina, budynek został przebudowany w stylu empirowym stalinowskim, dodając nowy budynek z pokojami hotelowymi.
Hotel gościł nawet Wasilija Stalina, a jego apartament nr 301 nosi obecnie jego imię. Część pomieszczeń hotelowych została później przekształcona w Teatr Romski "Romen". Restauracja hotelowa przyjęła ponownie nazwę "Yar" w 1998 roku, a niektóre fragmenty wyposażenia z 1910 roku zostały odrestaurowane.
W 1998 roku dokonano rekonstrukcji obiektu, przywracając do życia Salę Malachitową z zachowaniem historycznych detali, takich jak freski na suficie i ścianach oraz żyrandol z 1912 roku.
9
分享 2024-03-29

23 个评论

>>接下来,我会认真回答问题,关于中国和苏联的这种建筑的内部装修到底丑在哪里。在建筑美学上,美的形式主要...


关于比例,我觉得这个解释很简单。如果你看看这种斯大林风格建筑的预算和偷工减料程度以及科技含量,不难理解,我觉得如果是宽广的一楼,花的钱是中央计划局不给的。

颜色方面,这就要怪罪俄国建筑风格了。
https://en.wikipedia.org/wiki/Neo-Byzantine_architecture_in_the_Russian_Empire
俄国乌克兰本来是拜占庭风格建筑,后来是新拜占庭风格建筑,再后来是俄国的新拜占庭风格,你看这个颜色就是怎么瞎眼怎么搭配。至于乌克兰那边,颜色搭配更不象话,更不会认错。其实我就喜欢这种风格,一看就很明显很有特质(于是我又被广泛批评)

至于墙纸,你还是没搞明白墙纸的重要性。欧洲在一战前后都流行墙纸,但是到了二战结束以后就不了。苏俄就不是,苏俄的默认是没有墙纸的,就比如这种地方,
https://i.imgur.com/uK2ILVE.jpeg
有了墙纸就说明高档!(没有什么墙纸廉价的说法,就如同汽车一样。在苏联有汽车,那可就是有头有脸的人物了!) 有墙纸的地方就很高档,你不必担心碰到墙壁。而很多墙壁不太行的地方,你碰一下会蹭得一屁股灰,或者不小心直接把墙粉给蹭掉一大块。

要发言请先登录注册

要发言请先登录注册

发起人

I've taught you guys all I got, next it's the matter if you learn, at all ;)

状态

  • 最新活动: 2024-04-01
  • 浏览: 5928